Aktualności

13.09.2019

Oświadczenie w sprawie dofinansowania przez Państwowy Instytut Sztuki Filmowej filmu „Wesele 2” Wojciecha Smarzowskiego

W nawiązaniu do artykułu „Wesele 2. Wniosek Smarzowskiego o dotację od PISF musi zostać ponownie rozpatrzony” opublikowanego na łamach portalu Gazeta.pl.

Artykuł został opublikowany 2 września 2019 2 i dostępny pod linkiem: http://kultura.gazeta.pl/…/7,114438,25147294,wesele-2-wnios… Autora, dziennikarza pod pseudonimem „mpi”, uprzejmie proszę o opublikowanie oświadczenia producenta filmu Studio Metrage.

Jesteśmy wdzięczni za zainteresowanie nowym filmem Wojtka Smarzowskiego, jednak część informacji zawartych w publikacji nie do końca oddaje stan faktyczny, a nawet wprowadza czytelników w błąd. 

Już we wstępie autor cytując przedstawiciela Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej podaje nieścisłą informację, iż „film potrzebuje opinii historyka, a z jego twórcami nie było możliwości dialogu". Dalej czytamy: „Zastępca rzecznika prasowego PISF-u przekazał nam, że zgodnie z wytycznymi Instytutu na rok 2019 przy składaniu wniosku o dotację "wymagane jest złożenie opinii historyka specjalisty w zakresie zbadania, czy przedstawione w scenariuszu wydarzenia są zasadniczo zgodne z faktami historycznymi". Okazuje się, że takiej opinii zabrakło. To nie jedyny kłopot - twórcy "Wesela 2" nie pojawili się na "pitchingu", czyli spotkaniu prezentującym projekt i jego główne założenia potencjalnym producentom.”

W rzeczywistości projekt filmu pod roboczym tytułem „Wesele 2” został złożony do PISF w sesji 1/2019, a załącznikiem do wniosku była opinia historyka prof. dr hab. Andrzeja Żbikowskiego. Trudno więc zgodzić się z zarzutem, iż film takiej opinii nie posiadał. Następnie projekt został skierowany, decyzją przewodniczącego komisji Pawła Pawlikowskiego, do II etapu obrad. Przedstawiciel producenta został wtedy poinformowany o konieczności dostarczenia kolejnej opinii historycznej, PISF wskazał konkretnego eksperta – prof. Andrzeja Paczkowskiego. Jako producenci natychmiast zleciliśmy taką opinię i 16 kwietnia 2019 dostarczyliśmy ją do PISF. Żeby spełnić wysokie kryteria rzetelności poprosiliśmy o opinię również trzeciego eksperta – historyka dr Krzysztofa Persaka. 

Projekt, mimo pozytywnej rekomendacji ekspertów PISF i załączonych opinii historyków (w tym wskazanego przez Instytut Andrzeja Paczkowskiego), został skierowany do ponownego rozpatrzenia bez podania uzasadnienia tej decyzji. 
W odpowiedzi na pismo informujące nas od tej decyzji prosiliśmy PISF na piśmie (dwukrotnie) o udzielenie wskazówek co do dalszego procedowania projektu; uzasadnienie merytoryczne decyzji dyrektora PISF; podanie definicji opinii historycznej oraz powodów odrzucenie przez Instytut opinii przedstawionej przez Studio Metrage.

Powrót

15.10.2020 Zdjęcia w Ostromecku za nami. Zobaczcie co się działo na planie (wideo).

Zdjęcia na planie filmowym w Ostromecku

09.06.2020 Zagraj w najnowszym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

Zapraszamy na casting!

03.01.2020 Kolejna filmowa prapremiera w Bydgoszczy!

„Jak zostałem gangsterem” obejrzało prawie 500 widzów.