Aktualności

19.05.2023

Wyróżnienie dla Wojciecha Gostomczyka na jubileuszowym XX Millennium Docs Against Gravity! Film „Leon” z polską premierą.

"Leon" Wojciecha Gostomczyka wyróżniony.

W Konkursie Głównym 20. Millennium Docs Against Gravity o Grand Prix – Nagrodę Banku Millennium i 8 000 euro walczyło 12 filmów. Najlepszy wyłoniło jury w składzie: Jonas Rasmussen – duńsko-francuski reżyser filmowy, twórca "Przeżyć", Grażyna Torbicka – dziennikarka i krytyczka filmowa oraz Mehrdad Oskouei – irański niezależny twórca filmów dokumentalnych.

W konkursie startował wyprodukowany przez Studio Metrage film „Leon” w reżyserii Wojciecha Gostomczyka. Swoją światową premierę miał na festiwalu w Salonikach. Polska publiczność zobaczyła obraz po raz pierwszy w ramach Millennium Docs Against Gravity, najpierw w Warszawie, a następnie w Bydgoszczy.

Kunszt reżysera został dostrzeżony przez jurorów, którzy postanowili przyznać mu wyróżnienie za debiut. W uzasadnieniu podkreślili, że jest to nagroda za „pokazanie niezwykłej osobowości głównego bohatera i przedstawienie transgresji zarówno w sztuce, jak i w życiu.”

Powrót